Quantcast

Sign Up for our Newsletter!

New $0.50 Kellogg’s Cereal Coupons and Meijer Deal

This post may contain affiliate links. Please read my disclosure policy. 4 comments

Kellogg’s Family Rewards has some great new printable cereal coupons. Click on the above image and get 2 prints of these great Kellogg’s Cereal coupons.

  • $0.50/1 Apple Jacks
  • $0.50/1 Corn Pops
  • $0.50/1 Rice or Cocoa Krispies
  • $0.50/1 Smart Start
  • $0.50/1 Frosted Mini Wheats Little Bites or Mini Wheats Crunch
  • $0.50/1 Special K Chocolatey Strawberry Cereal
  • $0.50/1 Special K Fruit & Yogurt Cereal
  • $0.50/1 Scooby Doo Cereal
  • $0.50/1 Crispix

Some of these Kellogg’s Family Rewards coupons match up nicely with the “Buy 4 Kellogg’s Cereal, get a FREE gallon of milk” offer at MEIJER this week (through Saturday, July 6).

$2.50 Kellogg’s Corn Flakes, Corn Pops, Krave, Raisin Bran, Cocoa Krispies, Apple Jacks, Froot Loops, Scooby Doo, or Frosted Mini Wheats Little Bites or Crunch Cereal 11-15.5 oz or
Pop-Tarts 12 ct
*Buy 4 Kellogg’s Cereals or 12 ct Pop-Tarts, get 1 Meijer Gallon Milk free*
-$0.50/1 Frosted Mini Wheats Little Bites or Crunch *NEW*
-$0.50/1 Corn Pops, Apple Jacks, Scooby Doo or Cocoa Krispies *NEW*
-$1.00/2 Frosted Mini-Wheats printable or $1.00/2 Krave coupon (from 6-23 RP) or
$1.00/3 Pop Tarts printable coupon
$1.50-$2.17 after coupon

For $6.00, you can get 4 boxes of  Kellogg’s cereal and a gallon of milk after coupons.

Buy (4) Kellogg’s Cereal @ $2.50 = $10.00
Use (4) $0.50/1 printable coupons = (-$4.00)
Final cost: $6.00 after coupons + get a gallon of Meijer milk FREE

View the rest of this weeks Meijer matchups here.

Share This!

Leave a Comment

Comments

  1. 1
    Christina says:

    Ok I’m confused. Here u have buy 2 cereal but using 4 coupons. However you’re suppose to buy 4 boxes. Is this a mistype?

  2. 3

    If you’re using 4 coupons for $0.50 per box isn’t that $2.00 off?

    • 4

      It depends on the variety of coupons you use. At Meijer, only your first 2 identical coupons will double. The other 2 will ring up at face value.

      For best results, buy 2 of 2 different flavors with $0.50 coupons (2 Rice Krispies + 2 Corn Pops, for example)